Motor Yatak Sarması ?

Merhaba değerli otokafa takipçileri.Bugün sizlerle halk arasındaki tabiri ile ”yatak sarmak” terimini incelicez.Yatak sarma olayını genel olarak anlatıcak olursak yağsız kalan motorun çalışmaya devam ederek ısınma ile birlikte piston parçasının krank parçasına kaynaması sonucu oluşan bir motor arızasıdır.Arıza sonucu aracın hareket edemicek konuma gelmesi muhtemeldir.Her aracın başına gelebilicek malesef üzücü bir arızadır yağ pompasının görevini yerine getirmemesi durumda da bu arıza ile karşılaşılabilir.

Bizim önerimiz bu durumla karşı karşıya kalmış veya bu durumdan şüphelenen bir sürücünün aracını en acil şekilde stop ederek yetkili servis veyahut motor ustasına aracı çekici ile götürmesi olucaktır.Bunun başlıca nedeni aracı çalıştırıp hareket ettirerek motorun başka parçalarına ve genel aksamına zarar vermemektir.Yatak dediğimiz kısım hava ve yakıtın içeride yanıp motor pistonlarının belirli aralık ve düzenli hareketler ile giriş-çıkış yaptığı bir bölümdür.

Yatak Sarması Neden Olur?

Bunun birden fazla nedeni vardır bunları şöyle sıralayabiliriz;Motorun aşırı zorlanması,motor yağının önerilen veya olması gereken seviyeden eksik olması,motor yağının uzun süredir değiştirilmemiş olup işlevini yitirmesi,yağlama organlarının görevini yerine getirmeyip yağlamayı yapmaması, soğutma suyunun eksik olması olarak sıralayabiliriz.Bu nedenlerin hepsinden varıcağımız ana sonuç ısınmadır motor yağı sayesinde motor parçaları gerekli çalışma hızı ve stabilitizasyonu yakalar eksik yağ ısınma ile birlikte piston ve yatak dediğimiz kısımda sürtünmeyi arttırıcaktır ve sonuç olarak bu arıza ile karşılaşma riski artıcaktır.

Motor Yatak Sesi Nedir?

Motorların içinde pistonların çalışmasına yardımcı olan pürüzsüz yuvalar vardır.Pistonlar bu sistemin içinde kendi görevlerini yerine getirir.Benzinli araçlarda bu ses daha az duyulurken dizel araçlarda daha belirgin olmaktadır.Yatakta oluşan sıkıntı kendini motor sesindeki ufak tıkırtılar ile belli eder.Bu ses motor yatak sesidir.Bu sesi daha net anlayabilmek için araç ideal ısıya kavuştuğunda motorun üzerindeki motor kapağını açarak daha net dinleyebiliriz.Bu ses daha şiddetli olarak tak tak şeklindede duyulabilir bu ileride motor yataklarında yaşanıcak arızanın sinyallerini vermektedir.Bu sesin oluşmasının temel nedenlerinden birisi ise aracın yüksek kilometre yapması ile ilişkilidir.

Yani yataklar çok fazla kullanıldığı için görevini yerine getiremiyebilir.Marka ve modele göre bu sesi 100.000 ila 500.000 arasında duymamız mümkündür.Yatak sesinin başka bir nedeni olarak servis bakımlarının aksatılmasını rahatlıkla söyleyebiliriz.Pistonların yatakların içinde rahatça dönmesi için ve aşınmanın en aza indirilmesi için motor yağı bulunmaktadır.Motora eklenen bu yağın belirli kilometre aralıkları ile değiştirilmesi gerekmektedir.Çünkü yağ o kilometreye ulaştığında işlevini yitirir.Buda sesin yüksek seviyede çıkmasını veya artmasını tetikler.

6 thoughts on “Motor Yatak Sarması ?

    1. Bende çok teşekkür ederim, sayfamız daha yeni olduğu için eksiklerimiz mevcut, bunları en kısa zamanda gidereceğiz. İncelenmesini istediğiniz araçları yorum olarak belirtebilirsiniz.

    1. Bende çok teşekkür ederim, sayfamız daha yeni olduğu için eksiklerimiz mevcut, bunları en kısa zamanda gidereceğiz. İncelenmesini istediğiniz araçları yorum olarak belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir