Honda Civic 1.6 ies(Caddenin hızlı çocukları)

Merhaba değerli otokafa takipçileri.Biliyorsunuz ki yaptığım inceleme ve bilgilendirme yazılarının altında yorum kısmı var.Yorumları özellikle takip ediyorum.İncelememi istediğiniz araçları belirttiğiniz zaman sizlerin isteklerine göre programı düzenliyorum.Neyse lafı çok uzatmadan bir takipçimizin ricası üzerine bugün Honda Civic 1.6 ies’i avantaj,dezavantaj,parça,yakıt,teknik veriler ve daha birçok yönden ele almaya çalışıcaz.

Bugün inceleme kafa yıllara meydan okumuş ve modası geçmeyen kullanıcılarının memnun kalıp kendine has bir kitlesi olan bir misafiri ağırlıyor Honda Civic 1.6 ies.Aracın sahipleri belki şuan beni daha iyi anlıyacaktır 1-2-3 vitesler aracın 1.6 olup olmadığı hakkında gerçekten şüphe uyandırıyor alt viteslerdeki performansıyla beğendiğim bir araçtır kendisi.3000 dev/dak kadar daha ekonomik daha sakin giderken 3000 dev/dak dan sonra daha agresif bir sürüş imkanı tanıyor.Bunlar genel bilgilerdi konuları çok dağıtmadan detaylı incelemeye geçelim.

Honda Civic 1.6 ies

1996-2001 yılları arasında üretilen 6.jenerasyon olarak piyasaya çıktı.D16Y4 koduyla Türkiye’de üretilen sedan araçtır.1999 yılında makyajlanıp 2000 yılında satışa açılan civic’ler makyajlı olarak geçmektedir.Makyajdan farlar,tampon ve panjur nasibini almıştır donanımsal yada motor olarak herhangi bir parça değiştirilmemiştir.Sorunsuz performanslı hem aileye hem gençlere hitap etmesiyle kullanışlı bir araçtır.Kalkışta performanslı bir araçtır 2.vites 3.vites gerçekten iyi ivmeleniyor 4. vites performanslı ama 5.viteste pek birşey beklememek gerekiyor yinede yaşı ve motoruna göre ara hızlanmaları gayet tatminkar.5.vites fazla uzun olduğu için beklentileri karşılamıyor.Süspansiyon olarak araç iyidir rahattır en büyük rakibi corolla rahatlığına sahip diyebiliriz ancak en büyük sıkıntısı frenler gaza basınca gaddar olan aracımız frene basınca birazcık çekingen kalabiliyor.1.6 ies’i 2 farklı grupta incelemek daha mantıklı olur aslında normal İES güvenlik paket İES Civic güvenlik paketler her zaman daha hoş daha çekici gelmiştir bana.Güvenlik paket özellikleri çift hava yastığı,klima olarak belirtilebilir.Güvenlik paketi ayıran özellik direksyonun 4 kollu oluşudur.Güvenlik paket çoğu zaman Honda sahipleri arasında beğenilen tercih sebebi olan bir donanım olmuştur.Araç zaten genel olarak parçası bol bulunan sorunsuz bir araçtır en çok kıyaslanan ve en büyük rakibi corolla sahipleri dahi seneler içinde aracın motor ömrü ve mekanik sağlamlığına şahit olmuşlardır.Aracın türkiye piyasası gereğinden fazla şişmiştir.Modifiye parçalarının çeşitli olmasından modifiye meraklıları sayesinde yaşıtlarına göre %40 fazla paralara alınır satılır.Motor ile ilgili yapılacakların pek bir sınırı olmasa da basit ve maliyeti düşük uygulamalarla güzel işler yapılabilir.Açık hava filtresi ile gücü arttırılır,eksoz manifoldu değiştirilip üst devirler daha da güçlendirilebilir. kat iptali yapmak çok kolaydır.Sensör sıkıntısı olmaz. ancak eksozun gereğinden geniş ve rahat olması aracın alt devirlerini öldürür. 5 vitesin de uzun oranı ile birleşince araç artık düşük devirde hızlanmaz olur. 

Nesil; Civic VI

Silindir; Inline 4

Silindir Hacmi; 1590cm3 16V

Beygir Gücü; 120 HP / 6400 rpm

Maksimum Tork; 144 Nm / 5000 rpm

Maksimum Hız; 192 Km

0-100 Km Hızlanma; 10.4 s

Şanzıman Tipi; Düz Vites

Vites Sayısı; 5 ileri

Çekiş Tipi; Önden çekişli

Yakıt Sistemi; Çok noktalı enjeksiyon

Yakıt Türü; Benzin

Yakıt deposu hacmi; 45 lt

Şehir içi yakıt tüketimi; 7.3 lt/100 km

Şehir dışı yakıt tüketimi; 5.8 lt/100 km

Uzunluk; 4460 mm

Genişlik; 1695 mm

Yükseklik; 1390 mm

Bagaj Hacmi; 410 lt

Boş Ağırlık; 1030 kg

Karoser Tipi; Sedan

Lastikler; 175/65 R1

Sağlam motoru,arıza vermeye yatkın olmayışı,yakışıklı duruşu ve performansı ile otokafa’nın Honda Civic 1.6 ies için puanı 9.2

One thought on “Honda Civic 1.6 ies

  1. Değerli sayfa sahibimiz engin bilgileriniz ile bizi aydınlattığınız için çok teşekür ediyoruz. 🙏🏼 Musait bir zamanda fabrikasyon LPG doğan modeli incelemesi de hic fena olmaz iyi akşamlar diliyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir