DERECELİ EKSANTRİK NEDİR GÜÇ ARTIŞI SAĞLAR MI?

Merhaba değerli otokafa takipçileri.Bugün motor modifiye performans arttırma kavramının en etkili yöntemlerinden birisi olan hatta babası olan Dereceli Ekzantrik konusunu inceliyeceğiz.Önce ekzantrik mili (kam mili) nedir ne işe yarar ona bakalım.

Çalışma prensibi olarak bağımsız olarak çalışamayan dönüş hareketi için gerekli gücü krank milinden alan genelde silindir kapağı üzerinde bulunan bir mildir.Dört zamanlı motorun krank mili iki tam tur yaptığında ekzantrik mili bir tam tur ile dönüşünü tamamlamaktadır.İki zamanlı motorlarda krank milinin tur sayısı ile ekzantrik milinin tur sayısı aynıdır.Krank milinin ekzantrik milini hareket ettirmesi bir kayış veya zincir yoluyla olur bunun adı arabanın en önemli parçalarından birisi olan triger kayışıdır.Triger kayışı ile ekzantrik mili arasındaki mesafenin az olması durumunda parçalar dişliler ile desteklenir.

Ekzantrik Mili Ne İşe Yarar?

Bunu en basit şekilde anlatalım.Ekzantrik milinin görevi subapların açılıp kapanmasını sağlamaktır.Bu işlemin gerçekleşmesi için ekzantrik milinden külbitöre hareket gönderilir bu sayede külbitörler subapları açar bu üstten ekzantirikli motorun çalışma biçimidir.

Yandan ekzantrikli motorlarda durum daha farklıdır.Bu motor tipinde ekzantrik mili subapları itmek ile görevli motor parçalarını harekete geçirir.Böylece külbitöre, subap iteceklerinden bir hareket iletilmiş olur.Bu hareketin sonucunda külbitör subapları açar.

Ekzantirik motor için çok hassas bir parçadır bu yüzden yapım tasarım ve özellikle montaj esnasında ciddi bilgi ve tecrübe gerektirir.Subapların açılıp kapanma süresindeki çok küçük farklılıklar bile kötü yanmaya ve motorun gücünü kaybetmesine neden olur.Ekzantrik milindeki milimetrik bir kayma bile motor arıza kapılarını aralar.

Dereceli Ekzantrik Nedir?

Fabrikanın taktığı standar yani stock olan ekzantrik yerine performans için tasarlanmış dereceleri yükseltilmiş ekzantrik tipidir.Doğru seçim ve uygulama yapıldığı zaman motordan %35’e kadar güç artışı sağlanabilir.Bu milin seçim ve kalitesine göre değişkenlik gösterebilir.Cadde tipi miller 10-25 beygir arası güç verirken yarış tipi miller 80-100 beygir arası güç üretebilir.Dereceli ekzantirikler yüksek dereceleri sayesinde subapların açılma ve kapanma zamanlarını kontröllü olarak uzun tutar buda daha fazla hava ve yakıt karışımı yani daha fazla güç demektir.Sivri olan ekzantirik milleri subapları erken açarak tork artışı sağlar.Geniş tepeli miller güç artışı için kullanılır.Yüksek dereceli ekzantirik milleri motorun rolantisini yükseltir ve rolanti halinde dengesiz çalışmasına neden olur.Verimli bir performans artışı için ekzantrik milinin dışında supapların hareketini sağlayan diger mekanik ve elektronik parçaların da geliştirilmesinde yarar var.

Buna örnek olarak Subaplar,subap yayları,egzantrik mili kasnakları,beyin programı,ateşleme sistemi gibi parçaları örnek gösterebiliriz.Dereceli ekzantrik hakkında bilinmesi gereken bazı kavramlar vardır.

LIFT:Lift, ekzantrik milinin subaplari ne kadar bastırdığını gösteren değerdir.

DURATION:Subapın yatağından çıktığı zamanki derece ölçümüdür.

OVERLAP:Giriş ve çıkış subaplarının aynı anda açık olduğu sürenin derecesidir. Giriş ekzantrik milinin açılış numarası çıkış ekzantrik milinin kapanış numarasına eklenerek hesaplanır.

POWER BAND:Ekzantriğin gücünü verimli bir şekilde verebildiği devir aralığıdır.

Dereceli Ekzantrik Ne Kadar Güç Verir ?

255 Dereceli Ekzantrik:Orjinale en yakın ekzantrik tipidir beygir ve tork artışı minimum düzeyde sağlanır.

265 Dereceli Ekzantrik:Orjinal olana yakın parçadır az miktarda beygir ve tork artışı olur

270 Dereceli Ekzantrik:Cadde tipi modifiye araçlarda ve rolling araçlarda kullanılan en yaygın ekzantrik budur 1500-6000 devir arası %10-15 arası artı olarak güç verir.

285 Dereceli Ekzantrik:Cadde tipi araçlarda hatrı sayılır güç artışı verir motordaki stock parçaları değiştirmek gerekebilir.220 beygir üzeri arabalarda forged kol,piston ve yataklarla kullanılır.Ayrıca bununla beraber motor kapağınında da değişikliğe gidilmesi gerekir bunun sebebi yüksek sıcaklıklarda oluşucak sorunları engellemek içindir.Bununla birlikte motoru soğutan borularda silikona geçilmesi çok önemlidir.

300 Dereceli Ekzantirik:Ralli,tırmanma,drag ve süre yarışları için kullanılan ideal ekzantirik tipidir.

320 Dereceli Ekzantirik:Uzun süreli hızlı gidebilicek mesefali rolling yarışlarına katılıcak araçlar için tasarlanmıştır.

330 Dereceli Ekzantrik:Çok uzun süreli ciddi yürüre sahip wangan race tarzı yarışlar için tasarlanmış en dayanıklı ekzantrik milidir uzun süre yüksek devirlerde kullanılan araçlarda ciddi performans artışı görülür.

Önemli Noktalar:  Başlangıç tipi dereceli ekzantirikler standart motorlarda herhangi bir parça değişimi gerektirmeden sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.Ancak kalkış ve süre yarışları için hazırlanan yüksek dereceli ekzantirik kullanılan araçlarda bazı konulara dikkat etmek gerekir.Yüksek dereceli ekzantirik kullanan motorlar daha yüksek devir çevirdiği için yüksek dereceli ekzantiriklerde subap ile piston arasındaki mesafe azalır.Hatalı,eksik ve yanlış uygulama sonucu subap ile piston temas edip parçalar zarar görebilir vites düşürme sırasında araçta yığılma yaşanabilir.Bu problemleri yaşamamak için yüksek dereceli miller ile birlikte subap yaylarının da kullanılmasını tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir